Usługi wtrysku aluminium - klucz do nowoczesnej produkcji

Odlewy aluminiowe otaczają nas praktycznie z każdej strony. Wykonane tą metodą elementy znajdują się w naszych samochodach, rowerach, komputerach, smartfonach czy sprzęcie AGD. Mniej widoczne, ale równie ważne dla codziennego funkcjonowania są odlewane części aluminiowe, stanowiące integralne elementy infrastruktury energetycznej, wodociągowej, kolejowej i lotniczej. Produkcja odlewów ze stopów aluminium to pierwszy i bardzo ważny etap procesu nowoczesnego wytwórstwa, pozwalający na szybkie dostarczanie wysokiej klasy wyrobów w konkurencyjnej cenie.

Jak wygląda proces produkcji odlewów?

Produkcja odlewów ze stopów aluminium może być wykonywana różnymi metodami, jednak z uwagi na wydajność procesu, wysoką precyzję wymiarową wytwarzanych elementów i konkurencyjną cenę przy wysokich wolumenach nowoczesny przemysł preferuje proces wtrysku aluminium – znane również jako odlewanie ciśnieniowe.

Dominuje tutaj technologia określana skrótem HPDC (z ang. High Pressure Die Casting), czyli wysokociśnieniowe odlewanie aluminium. To zaawansowany proces metalurgiczny, realizowany pod stałym nadzorem nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej. W jego trakcie ciekłe aluminium wtryskiwane jest pod wysokim ciśnieniem (nawet 2000 barów) do stalowej formy zwanej matrycą, w której zastyga i przyjmuje docelowy kształt. Produkcja odlewów ze stopów aluminium metodą wysokociśnieniową umożliwia uzyskiwanie wytrzymałych elementów o bardzo złożonych kształtach i wysokiej dokładności wymiarowej. Odlewane detale cechuje również doskonała gładkość powierzchni – w wielu przypadkach nie wymagająca dalszej obróbki wykończeniowej. Jest to również proces bardzo efektywny pod względem zużycia materiału, co minimalizuje ilość odpadów i znacząco redukuje koszty produkcji seryjnej.

Wysokociśnieniowe odlewanie aluminium to powszechnie stosowana metoda produkcji przemysłowej, pozwalająca na wytworzenie dużej liczby identycznych komponentów w krótkim czasie. To właśnie w technologii HPDC powstają m.in. bloki silników, elementy strukturalne samolotów, obudowy i radiatory urządzeń elektronicznych czy komponenty sprzętów AGD.

Zalety stosowania stopów aluminium

Aluminium i jego stopy z dodatkiem krzemu, magnezu, manganu lub cynku to najczęściej na świecie wykorzystywane materiały z grupy metali nieżelaznych – w skali świata jest to ok. 100 tysięcy ton dziennie. Powszechność stosowania elementów aluminiowych w licznych branżach przemysłu, budownictwa i inżynierii nie jest jednak dziełem przypadku. Źródło sukcesu to połączenie właściwości takich jak: duża wytrzymałość mechaniczna przy relatywnie niskiej masie (aluminium jest ok. 3-krotnie lżejsze od stali), wysoka plastyczność pozwalająca na szeroki zakres obróbki, duża przewodność cieplna oraz dokonała odporność na korozję – sprawiająca, że odlewy i konstrukcje aluminiowe cechują się wysoką trwałością. Metal ten i jego stopy są również bardzo łatwo spawalne różnymi metodami.

Aluminium bezproblemowo poddaje się recyklingowi, dzięki czemu uznawane jest za materiał ekologiczny i przyjazny środowisku. Ponowne przetwarzanie elementów aluminiowych może być powtarzane wielokrotnie, bez negatywnego wpływu na parametry użytkowe metalu.

Odlewnia Kowala - producent odlewów ze stopów aluminium

Odlewnia Metali Kolorowych Kowala z siedzibą w Chybiu na Śląsku Cieszyńskim to wiodący krajowy producent odlewów ze stopów aluminium w technologii wysokociśnieniowej oraz piaskowej. Wieloletnie doświadczenie, inwestycje w nowoczesny park maszynowy, stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz doskonalenie Systemu Zarządzania Jakością (certyfikat ISO 9001) pozwoliły nam zdobyć zaufanie wielu wymagających klientów z branż takich jak: motoryzacja, produkcja maszyn, energetyka, elektrotechnika, rolnictwo i budownictwo.
Nasza oferta to najwyższa jakość odlewów, szybkość realizacji, wszechstronność oraz indywidualne i kompleksowe podejście do każdego zlecenia przy zachowaniu konkurencyjnej ceny.